Tel       : +90.212.325 15 61 
E-Mail : atanafs@gmail.com
E-Mail : bilgi@atanafs.com

YAĞ VE KİMYASAL EMİCİLER

MSA’nın geniş ürün portföyü endüstri tesislerinde ihtiyaç duyulan muhtelif uygulamalara yönelik ürünleri  çermektedir. Makinalarda küçük çaplı temizlikler, küçük sızıntıların temizlenmesi için emici bezler (rulo veya ebatlanmış parçalar) uygun çözümlerdir. Makinaların çevresinde sürekli meydana gelen yağ ve kimyasal sızıntılar sosisler ve serilecek ebatlanmış bezlerle kolayca temizlenebilir.

      

Büyük çaplı sızıntı ve döküntüler (petrol ve kimyasal) önce atığın çevresinin sosis veya boomla çevrilmesi ve  ayılmasının önlenmesi akabinde yağ emici ebatlanmış bezler veya yastıklarla atığın emilerek atılmasıyla temizlenir.

Ayrıca kirli ortamlarda çalışan kişilerin ayaklarıyla kirlenmeyi taşımalarını önlemek amacıyla yağ emici özel yolluklar kullanılmaktadır. 

Günümüz çağdaş endüstri işletmelerinde sızıntı ve döküntü temizliğine yönelik bir müdahale istasyonu (dolap) standard hale gelmekte. Bu istasyonda muhtelif ihtiyaçlara yönelik rulo, bez, sosis, yastık, boom v.s. hazır bulundurulmaktadır.

        

Çevre Temizliği 

Günümüz dünyasında gerek çevre duyarlılığının artışı gerekse su kaynaklarındaki azalma petrol ve kimyasal atıkların temizlenmesini daha ciddi bir olgu haline getirmiştir. Deniz, göl ve akarsularda meydana gelen kirlenmelerde ve özellikle petrol sızıntılarında deniz yüzeyine bir set halinde çekilen boomlar atığın yayılmasını engellemekte ve sızıntıyı emmektedir. Yine ebatlanmış emici bezler ve yastıkların yardımıyla atıklar temizlenmektedir.

Meltblown ürünler suyu emmeyen ancak petrolü emen doğal yapılarıyla su yüzeyinde yapılan temizliklerde büyük avantaj sağlamaktadır. 

Karada meydana gelen sızıntı ve atıklarda yine boom vasıtasıyla (küçük atıklarda sosislerde kullanılabilir) atığın çevrelenmesi ve yayılmasının önlenmesi ve akabinde yağ emici bezler ve yastıklar yastıklar atığın temizlenip atılması esastır.

          

 Ürün Tipleri

Bunlar rulo veya ebatlanmış parçalar şeklinde (40x50 veya 43x48 cm) olabilir. Amaç herhangi atığın temizlenerek atılmasıdır.

Muhtelif kumaş tipleri mevcuttur. Hi-sorb serisi ekonomik gruptur. Yağ emicilik oranı yüksek hacimli ürünlerdir herhangi bir bondingi yoktur, tek katmandır. Hi-sorb plus serisi daha yüksek mukavemet ve tüylenmeyi azaltma amaçlı olarak tek katman ve ultrasonik bondinglidir. 

Ultrabond FF serisi dışta tüylenme olmayan iki ince tabakanın kalın iç tabakayla ultrasonik olarak birleştirilmesiyle elde edilir. Ürün kalitesi olarak üst düzey üründür. Görünüm mukavemet ve tüylenme özellikleri üst düzeydedir.

Ultrabond SMS serisi iki spunbond tabakanın meltblown tabakayla ultrasonik olarak birleştirilmesiyle elde edilir. Yüksek mukavemet ve sürtünme dayanımı ve min. tüylenme istenen uygulamalarda uygundur.

Ayrıca iki ana ürün tipi mevcuttur. 

1) Yağ emici. Bu ürünler aplikasyon yapılmayan ürünün standard halidir. Bu ürünün sadece petrol türevlerinin emilmesi gereken su ve sıvı emişi gerektirmeyen uygulamalarda kullanılır.

2) Universal. Standard ürünün su emici hale getirilmesidir. Bu ürün hem petrol türevleri hem de diğer kimyasal ve sıvı atıkların temizliğinde kullanılabilir; ancak su emici olduğundan deniz, göl ve akarsu yüzeylerinde yapılan uygulamalar için uygun değildir. Ayrıca ürünler temel uygulama farklılıklarını temsil ve ayırdetme amaçlı 3 renkte (diğer renklerde mevcuttur) sunulmaktadır. 

Yağ emici ürünler genelde beyazdır (zaman zaman mavi ve diğer renklerde kullanılmaktadır). Sanayi uygulamalarında kullanılan universal ürünler gri renktedir. Laboratuvar ve kimyasal atık (agresif sıvılar) uygulamalarında üniversal sarı renk ürünler kullanılmaktadır.

Boom

Ağırlıklı olarak deniz uygulamalarında kullanılmakla birlikte karadaki ve endüstriyel çevresel atıklarda büyük çaplı sızıntı ve döküntülerin yayılmasını önlemede de kullanılır. Spunbond iç kılıf, örgü dış kılıf ve PP esaslı mikro elyaf iç dolgudan oluşur. Üzerindeki halat, halka ve klipsler vasıtasıyla gerek denizde bir hat şeklinde çekilerek gerekse karada daire haline getirilip kullanılabilir. Boom’un ana görevi özellikle petrol bazlı (kısmen kimyasal atıklar) atıkların yayılmasını engellemek ve emerek uzaklaştırmaktır. İstenilen emicilik miktarına göre muhtelif ebatları mevcuttur.

Sosis (Socks)

Spunbond bir dış kılıf ve PP esaslı mikro elyaf iç dolgudan oluşur. İhtiyaç duyulan emicilik miktarı ve atığın ebadına uygun olarak muhtelif çap ve boylarda mevcuttur. Ayrıca uygulama alanına uygun olarak yağ emici (beyaz), universal (gri) ve tehlikeli kimyasallar (sarı) renk olarak temin edilir. Sosisler elastik yapıları sayesinde istenilen şekli almakta ve gerek makine teçhizatlarında çevresine sarılarak akıntıları önlemekte gerekse oluşan küçük çaplı sızıntı ve atıkları çevreleyecek kirliliğin yayılmasını önlemektedir. Endüstriyel ve çevresel temizlikte kullanılabilir.

Yastık (Pillows)

Yastık şeklinde yine bir spunbond dış kılıf ve PP esaslı mikro elyaf iç dolgudan oluşur. İstenilen emicilik miktarına uygun olarak muhtelif olarak yağ emici (beyaz), universal (gri) ve tehlikeli kimyasallar (sarı) renk olarak temin edilebilir. Yastıklar genel olarak oluşan atıkların emilerek atılması görevini görür; endüstriyel ve çevresel temizlikte kullanılabilir.

Yolluklar

Genel olarak rulo formundadır. Tercihen yürümeden dolayı aşınma mukavemeti vermek amacıyla ultrasonik bağlamalı SM (Spunbond ve meltblown) kumaş kullanılır. Uygulama yerine göre yağ emici veya universal olabilir. Bu kategoride standart ürünler kullanılabildiği gibi genel trend üzeri kamuflaj baskılı olan ve kiri göstermeyen kamuflaj ürünler yönündedir. Burada mevcut Ultracam markalı ürünümüz kullanılmaktadır.

Damlatma Kapları

Yüksek miktardaki damlamalara ve sızıntılara karşı plastik kutu içinde emici yastıktan oluşan ürün kombinasyonudur. Yenilenebilme özelliği sayesinde, vanalarda, kaynak yerlerinde, makinelerde ve musluklarda meydana gelen sızıntıları emmek için kullanımı pratik ve ekonomiktir.

Katlanmış (Çok amaçlı) Emiciler

Katlanmış emiciler petrol ve kimyasal sızıntılarında kullanım için uygundur. Kumaşlar; perforeli, katlanmış ve rulo biçiminde sarılmış olarak karton kutular içerisinde bulunurlar. Az yer kaplaması sayesinde kullanımı rahat ve kolaydır. Bu ürün; pedler, sosisler ve rulolar ile benzer fonksiyonlara sahip olması ve aynı uygulamalarda kullanılabilme özelliği satesinde esnek ve çok amaçlı bir üründür.

Günlük Kullanım Paketleri

Bu ürün işletmelerdeki basit temizlik işlerinde kullanılmak amacı ile geliştirilmiştir. Küçük ebatı, saklama ve kullanım kolaylığı sağlar. Standart ürünün yanı sıra içeriği talebe göre düzenlenebilir.

Varil Kapağı Pedi

Talep edilen renklerde ve ölçülerde delikli ve farklı emicilik özelliklerinde olanları mevcuttur.

 

    

Acil Durum Kitleri

Bu Ekipmanlar Ped, Sosis, Yastık, Eldiven ve Atık torbası ve bunların içine konulduğu sağlam PVC bir çantadan oluşur. İçeriği talebe göre düzenlenebilir. Acil atık durumlarında tek seferlik kullanım için idealdir.

 

       

 Diğer emici çeşitleri ve endüstriyel uygulamalar

    

Endüstride çeşitli uygulamalar için yağ ve kimyasal emiciler yaygın olarak kullanılmaktadır.

     

Suya dökülen yağların veya kimyasalların çevrelenmesinde, iş parçalarının ve takımların altında, yağ ve kimyasal sızıntısı olan noktalarda, yere veya toprağa dökülen yağ veya kimyasalların çevrelenmesinde, tezgahların önünde arkasında yürüme yolluğu olarak v.b. çeşitli tiplerde yağ ve kimyasal emiciler kullanılmaktadır.