ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN ve TİC. LTD. ŞTİ.

CDOC - ELEKTROSTATİK YAĞ TEMİZLEME CİHAZI

electrostatic-oil-cleaner-1.jpg
Elektrostatik Yağ Temizleyiciler, yağın NAS 1638 kalite seviyesine göre süper temizlenmesi için kullanılır. Bu makinenin yağı süper temizleme verimliliği NAS 6-7 aralığında olacaktır. Bu makineler, dehidrasyon ataşmanlı veya ataşmansız olarak mevcuttur. Yüksek voltajlı laminer akış prensibi, tutucu manyetik/manyetik olmayan demirli/demirsiz malzeme üzerinde çalışırlar.

Nasıl çalışır?

Elektrostatik yağ temizleme sistemleri, çözünebilir yağ katkı maddelerini etkilemeden çözünmeyen malzemenin mikron altı partiküllerini gidermek için elektrostatik çökeltme kullanır. Küçük parçacıklar elektrostatik olarak pozitif veya negatif yüklü elektrot duvarlarına sürülür ve bunlarda tutulur. Reçine emdirilmiş selüloz filtrede büyük parçacıklar tutulur. Dehidrasyon hücresinde koalesing filtre 5000 PPM'e kadar nemin/suyun uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Modern katkı maddeleriyle işlenmiş yağ, bozulmaya karşı oldukça dirençlidir; temiz tutulursa ve kontaminasyondan arındırılırsa süresiz olarak hizmet vermeye devam edebilir.

Elektrostatik Yağ Temizleme

Enerji Santrali, Alüminyum, Plastik, Kauçuk, Kağıt, Otomobil dahil olmak üzere çeşitli Endüstriler için yukarıdaki ekipmanı kurma konusunda engin deneyime sahibiz ve yağ bakımı ve yenileme konusunda iyi sonuçlar elde ediyoruz.

Birçok uluslararası kullanıcı ve Sony, Mattel, Molex gibi çok uluslu şirketler, yağ bakım programının uygulanmasında ve önemli maliyet tasarrufu hedefine ulaşılmasında memnun müşterilerimiz arasındadır. Yağ için doğru teknolojiyi önermek için önce yağdaki kirletici türünü analiz etmemiz gerekir.

Yağ Kalitesini Etkileyen Faktörler ve Yağ Hasarına Katkı Yüzdesi

Yandaki tablo, yağ kalitesini etkileyen faktörleri göstermektedir. Yağın neden olduğu sistem arızasına en büyük katkının yağdaki kirletici olduğu açıktır, bu da eski günlerde yağ değişiminin gerekli olduğu sonucuna varmıştır.
CDOC-250-4.jpg

MODEL ÖZELLİKLERİ: CDOC – 250 SS

Ekipman, yağı mikron altı seviyeye (NAS 6) süper temizleme yeteneğine sahip olacaktır. Nem içeriği 5000 PPM ile sınırlanan 5000 PPM'den fazla olsa bile ekipman devreye girmemelidir.

* Makine aşağıdakilerden oluşacaktır:

1) Kontrol kabini - 1 No.
2) Elektrostatik Hücre (ss) - 3 No.
3) Dehidrasyon Hücresi (ss) - 1 No.
4) Hortum kelepçeli Yağ Hortumları (Giriş/Çıkış) - her biri 10 metre
5) Emme Pompası (40 LPM) - 1 No.

* Mikroişlemci tabanlı özel denetleyici LCD (Dokunmatik Ekran) tipi

1) Saat ölçer
2) HVT için MA ekranı.
3) Açma durumunda arızanın görüntülenmesi.
4) Arızalar için çözüm (alfanümerik mesajlar) belirtilmelidir.

* Yüksek voltaj otomatik olarak 2 kV –10 kV DC arasında sonsuz olarak değişmelidir.
* Dehidratasyon Hücresi üzerinde Basınç Anahtarı bulunmalıdır.
* Makine, portatif olması için 4 adet tekerlek ile şase üzerine monte edilecektir.
* Yağın paslanmaz çelik elektrostatik tanktan boşaltılması için hazırlık yapılmalıdır.
pompayı ters yönde değiştirmek.
* Makine iyice temizlenecek ve uygun renkte toz boya ile kaplanacaktır.
* Temizleme hızı, ilk yağ koşullarına bağlıdır; normal yağ koşullarında
temizlik yaklaşık 200 – 250 Litre/gün olacaktır (Minimum)
* Elektrik beslemesi – 430 V AC, 3 Faz, 50 Hz, 3 uçlu fişli 10 metre uzunluğunda kablo.

CDOC_dimensions.png
CDOC-250-1.jpg
CDOC-250-2.jpg
Yadaki_Kirlilik_Tipleri.png

Küçük Kirleticileri Uzaklaştırmanın Önemi

Küçük kirleticilerin neden yağlayıcılardan çıkarılması gerektiğini anlamak için, farklı çözünmeyen kirletici türlerini anlamak önemlidir. Parçacıklar sert veya yumuşak olarak kategorize edilebilir.

*** Yağdaki toplam kirletici madde şu şekilde sınıflandırılabilir:


1. Çözünür Kirletici:

Çözünür kirletici, yağda çözünmüş kirletici maddeyi ifade eder. Çözünür kirletici asit değeri değişimine katkıda bulunur. Bununla birlikte, katkı maddeleri de yağda çözünür. Bu nedenle, yağın kimyasal değişimini etkileyeceğinden, çözünebilir kirletici madde üzerinde işlem yapmamız önerilmez. Çözünür kirleticiyi işledikten sonra (asit değeri düşer), yağ katkı maddesi buna göre giderilecektir. Filtrasyon ve yağ temizleme teknolojisinde, yağın yenilenmesi dışında esas olarak çözünmeyen kirleticileri arındırmayı ifade ediyoruz.

2. Çözünmeyen Kirletici: 
Çözünmeyen kirleticiler için yine iki türe ayrılırlar:

2.1 Sert Kirleticiler: - Bileşenin iç sisteminin aşınması ve yıpranmasından oluşan partikülleri ifade eder; burada normalde parçacık boyutu 3 mikronun üzerindedir.

2.2 Yumuşak kirleticiler:- Oksidasyon sürecini ve katkı maddelerinin tükenmesini içeren yağın bozunmasından üretilen partikülleri ifade ederler. Bu kirleticilerin boyutu 2 mikronun altındadır (0,01 mikrona kadar küçük olabilir)

*** Yağ Bozulması

Yağlayıcılar, çeşitli nedenler ve nedenlerle termal olarak bozunabilir. Oksidasyonun aksine, sağlıklı katkı paketlerine sahip yeni yağlayıcılarda termal bozulma meydana gelebilir. Bununla birlikte, oksidasyon semptomlarının çoğu aynı zamanda termal bozunma semptomlarıdır. Hidrolik sıvılarda ve bazı yağlama yağlarında termal arızanın en yaygın nedenlerinden biri havalandırma, yani sürüklenen hava kabarcıkları ile ilgilidir.

Bu kabarcıklar, hidrolik pompalarda ve yatakların sıkıştırma bölgelerinde hızla sıkışabilir.  Bu, yüksek yerel sıcaklıklara neden olur. Sıcak yüzey karbonizasyonu, başka bir termal arıza şeklidir. Yağ termal olarak bozunduğunda, çamur, vernik, birikintiler, viskozite değişimi ve katkı maddelerinin ayrışması ile ilgili problemler sıklıkla ortaya çıkar.

Gradyan kuvveti olarak adlandırılan, parçacıkların toplanmadan önce kümelenmesine yardımcı olur. Kuvvetlerin birleşimi, son derece ince metalik, metalik olmayan, organik veya inorganik parçacıkların yakalanmasını sağlar. Uygulamada, elektrostatik yağ temizleyiciler bir temizleme odası, pompa ve elektrik kontrol konsolundan oluşur. Yağ, yağ haznesinden temizleme odasına pompalanır ve tamamen temizlenmeden önce cihazdan birkaç kez geçmesi gerekir.

Toplayıcılarda kullanılan ortam, etkili yüzey alanını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için keskin açılarla ve pürüzlü bir yüzeyle kaplanmıştır. Çözünmeyen kirleticilerin çoğunu uzaklaştırmak için rezervuar hacminden tipik olarak 20 ila 40 geçiş gerekir.

40 geçişten sonra, elektrostatik yağ temizleyici makinenin iç kısımlarını ovalayarak bozulma yan ürünlerini ortadan kaldıracaktır. Elektrostatik yağ temizleyiciler ayrıca bir dizi uygulamada ve çok çeşitli baz stoklarında kullanılabilir.

CDOC-250-5.jpg
electrostatic-oil-cleaner-2.jpg