ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN ve TİC. LTD. ŞTİ.

YAĞ / ASİT İLE HAT YIKAMA HİZMETİ (FLUSHING / PICKLING)

flushing.png

ATAN AFS olarak resmi olarak kurulduğumuz 2011 yılından bugüne dek birçok firmada flushing ve pickling hizmetleri gerçekleştirdik. Bu hizmetleri gerçekleştirmek için birçok çeşitte uygun ekipmanlarımız ve tecrübeli bir ekibimiz var. Flushing (yağ ile yıkama) yada Pickling (asit ile yıkama) hizmeti genellikle şu durumlarda gerekli olur.

Yeni kurulan ve ilk defa devreye alınacak olan hidrolik, türbin v.s. sistemlerde, yıllardır bakım görmediği için kirli durumda olan fakat tekrar kullanılması gündeme gelince temizlenmesi gereken hidrolik, türbin v.b. sistemlerde, herhangi bir tesisten ikinci el olarak satın alınan veya nakledilen hidrolik, türbin v.s. gibi hassas sistemlerde devreye almadan önce mutlaka flushing veya pickling yaptırılmalıdır.

Biz tecrübeli ekibimizle ve etkili filtrasyon sistemlerimizle bu konuda tecrübeli filtrasyon firmalarından biriyiz. Flushing / pickling ihtiyacınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
flushing2.png
Flushing; akışkanın boru çapları ile doğru orantılı olarak hesaplanması sonucu max. debi ile borulardan dolaştırılması suretiyle, boru içerisindeki partiküllerin temizlenmesi işlemidir.

Flushing ile devrelerdeki belirli bir boyutun üzerindeki tüm partiküllerin sistemden atılması ile hidrolik devrelerin temizliği sağlanır. Akışkan kullanılan sistemlerde boru devrelerinin temizliği büyük önem taşımaktadır. Araştırmalar sistem arızalarına, yabancı maddelerin neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Akışkandaki kirlilik beklenmeyen büyük arızalar oluşturur ve bunun sonucu olarak üretim kayıpları meydana gelir. Bu durum direkt olarak üretim ve bakım maliyetlerini olumsuz yönde etkiler. Problemin sıklığının fazla olması, hidrolik elemanların yedeklenmesini gerektirir ve bu da stoklama maliyetini artırır. Filtre elemanları sık sık tıkanır ve hidrolik yağın daha kısa sürede bozulmasına sebep olur. Sistemin performansı düşer.
file1840.jpg

Akışkanlar ne kadar temiz olmalı?

Sistemlerin ve bileşenlerinin sağlayıcıları ürünleri için önerilen kirlilik derecelerini belirler. Buna rağmen, üreticiler tarafından verilen teknik bilgi sayfaları çoğunlukla, önerilen operasyonel kirlilik derecesinden çok önerilen maksimum derece kirlilikten bahseder.

Bu şu demektir, eğer siz sistemlerinizi, üreticiden gelen teknik veri sayfasında bahseden yüksek bir kirlilik derecesiyle çalıştırırsanız, aslında siz olası bir arızanın kıyısındasınız demektir. Tavsiyemiz, sistemin en hassas bileşeni için önerilen maksimum kirlilik derecesinin 1-2 sınıf altında kirlenme derecesiyle çalışmasıdır.

Sanayi makine ve teçhizatı bazen hassas olabilir. Hidrolik ve yağlama sistemlerinin iyi çalışır durumda kalması için özen ve bakıma ihtiyacı vardır ve bu bakımın bir parçası, temizlik için hangi işlemlerin ve tekniklerin en iyi olduğunu bilmektir. Sanayideki rafineriler, boruları ve makineleri tıkamak ve onlara zarar vermekle tehdit eden kirleticileri süpürerek son derece faydalı olabilecek petrol temizleme işlemlerine sahiptir. Ancak mevcut olan doğru yağ yıkama türlerini bilmek çok önemlidir.
flushing-pickling-7.png
flushing-pickling-15.png
flushing-pickling-14.png
flushing-pickling-21.png

Yağ Yıkama ve Daldırma Isıtıcılar - Hangi tür yağla yıkama işleminin en iyisi olduğunu anlamak için, yağla yıkama işleminin tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Hidrolik ve yağlama sistemleri kullanıldığında, genellikle makine ve borulardaki kir, kum, yağ kalıntısı ve diğer parçacıklar gibi kirletici maddeleri toplarlar. Sıvı, yüksek hızda borulardan geçmeye zorlanmadan önce sıvıyı yüksek bir sıcaklığa ısıtmak için daldırma tipi ısıtıcılar kullanıldığında yağ yıkama gerçekleşir. Sıvının ısısı ve hızı, kirletici maddeleri gevşetir ve yerinden oynatır ve sonunda onları dışarı atılan sistemlerden geçmeye zorlar.

Çabuk ve kolay - "Çift yağ değişimi", belki de, farklı yağ yıkama türlerinin en kolayıdır. Bu, ekipman hala iyi çalışırken, herhangi bir hasar veya arıza belirtisi göstermediğinde kullanılacaktır. Çift yağ değişimi, sistem sıvının boşaltılmasıdır, böylece borulara ve ekipmana bağlı olmayan partikülleri ve kirleticileri ortadan kaldırır. Daha sonra sisteme yeni sıvı dökülür, ısıtılır, sirküle edilir ve ardından boşaltılır. Bu genellikle kalan parçacıkları büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bazen ikinci bir sifon gereklidir.

Ağır İşler - İkili yağ değişimi, ekipmanda çok az sorun olan veya hiç sorun olmayan durumlar için iyi olduğu gibi, bir sistemi temizlemek ve bazı zorlu kirleticileri temizlemek için ağır hizmete ihtiyaç duyulduğunda bir "kimyasal güçlü yıkama" kullanılır. Asitler, çözücüler ve deterjanlar düzenli olarak kullanıldıklarında bir hidrolik sistem veya yağlama sistemi için mutlaka iyi değildir, ancak ara sıra son çare olarak kullanışlı olabilirler.

Endüstriyel ekipmanı ve makineleri iyi çalışır durumda tutmak, özellikle şirketler, üreticiler ve işletmeler üretimi sabit bir hızda tutmak istiyorlarsa bir zorunluluktur.

Yağla yıkama, hidrolik ve yağlama sistemlerinin makine ve borularının temiz ve kirletici maddelerden arındırılmış olmasını sağlamak için endüstriyel ekipmanı en iyi durumda tutmaya yardımcı olmanın büyük bir parçasıdır. 

Bununla birlikte, bu sürece bağlı birçok soru var, örneğin yağla yıkamanın ne olduğu, işlemin nasıl çalıştığı ve endüstriyel ekipmanlara nasıl fayda sağlayabileceği gibi.

Yağ Yıkama - Yağla yıkama işleminin faydalarını ve benzer şekilde endüstriyel ekipmanı düzgün bir şekilde temizlememenin içerdiği riskleri anlamak için, tam olarak ne olduğunu anlamak gerekir.

Bazı bölgelerdeki rafinerilerde, hidrolik ve yağlama sistemleri kullanıldığında, kum, yağ tabakaları, kir ve diğer döküntüler gibi çeşitli kirletici maddeler ekipman ve borulara yerleşebilir.

Yağ yıkama, sıvı, flanşlı ısıtıcılar gibi daldırma tipi ısıtıcılar kullanılarak çok yüksek bir sıcaklığa ısıtıldığında ve daha sonra inatçı parçacıkları serbest bırakmak için yüksek bir hızda sisteme zorlandığında gerçekleşir. Bu, her şeyi temiz tutmaya yardımcı olur, kendini toplayan ve borulara bağlayan tortuyu parçalayarak ekipmandan temizler.

flushing-pickling-10.png
flushing-pickling-24.png
flushing-pickling-12.png
flushing-pickling-13.png

Yolun ortası - Çifte yağ değişimi ile kimyasal güç yıkama arasında yolun ortasında yatan bazı teknikler vardır. Hem "basit güçlü floş" hem de "gelişmiş güçlü floş" aynı prensiplere sahiptir, ancak bunlar kuvvet derecelerine göre değişir. Basit bir elektrikli yıkama için, genellikle bir yağ filtresi arabası kullanılır. Bazen sifonu yönlendirmeye ve yönlendirmeye yardımcı olmak için çubuk benzeri bir alet eklenir, sert ve inatçı partiküller serbest çalışır. Gelişmiş bir güçlü yıkama aynı temelde çalışır, ancak maksimum sonuçların elde edilmesini sağlamak için biraz daha saldırganlık kullanılır.

Hangi yöntem seçilirse seçilsin, endüstriyel sirkülasyon veya daldırma ısıtıcıların kullanımıyla birlikte yağ yıkamaları, her yerde hidrolik ve yağlama sistemlerinin bakımında ve bakımında oldukça faydalıdır. Şirketler, ekipmanı temiz tutarak, makineler için daha uzun kullanım ömrü ve değişimler arasında daha uzun süreler sağlayabilir.

Endüstriyel Sirkülasyon Isıtıcıları - Yağ yıkama işlemi yüksek ısı gerektirdiğinden, endüstriler endüstriyel sirkülasyon ısıtıcıları kullanmalıdır. Bunlar aynı zamanda daldırma tipi ısıtıcılar olarak da bilinir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekler vardır.

Yan ısıtıcılar, ekipmana yandan indirilen, ısıtmak için sıvıya daldırılan daldırma ısıtıcılardır. Bunları yerinde tutmak için herhangi bir kaynak gerektirmediklerinden, makineden makineye taşımak en kolay olanıdır.

Vidalı tapa ve flanşlı ısıtıcılar, kaynağın yerinde tutulması gereken ve onları çok daha sabit hale getiren daldırma tipi ısıtıcılardır. Sirkülasyonlu ısıtıcılar, bir dispersiyon maddesi kullanmak yerine sıvıyı temas halinde ısıttığından ve sıcaklığı doğrudan yükselttiğinden enerji açısından oldukça verimlidir.
flushing1.png

Kirli Ekipmanın Riskleri - Proses ısıtmada, endüstriyel ekipman temiz tutulmadığında, çeşitli problemlerin ortaya çıkması çok daha olasıdır. Tortu ve kirleticiler borularda ve makinelerde biriktikçe tıkanabilir veya hasar görebilirler. Düzgün temizlik olmazsa, aşınma ve yıpranma küçük bir sorundan büyük, pahalı bir soruna dönüşebilir. Dişli ve ekipmandaki çok fazla döküntü nedeniyle hidrolik veya yağlama sistemlerinin kapatılması gerekiyorsa, makine tamir edilirken ve temizlenirken üretim ve üretim etkileneceği için bu değerli zaman ve paraya mal olabilir. Tüm endüstriler ve şirketler için ekipmanı temiz tutmak ve iyi çalışır durumda tutmak en önemli önceliktir. Sistemler düzgün çalışmazsa, üretim ve üretim düşebilir ve bu da zaman, emek ve maliyet israfına neden olabilir.

Endüstriyel sirkülasyonlu ısıtıcılar bunu başarmaya yardımcı olabilir ve ekipmanın yıllar içinde gereksiz aşınma ve yıpranma almasını önleyerek uzun ömür ve düşük değiştirme maliyetleri sağlar. Kağıt fabrikaları ve çelik fabrikaları gibi değirmen endüstrilerinin yanı sıra hidrolik ve yağlama sistemlerini kullanan her endüstri, yağ yıkama işleminden büyük ölçüde yararlanabilir.